Jesteś tutaj: Start

NIEBEZPIECZNY  INTERNET

Szanowni Rodzice,

w związku z niepokojącymi doniesieniami dotyczącymi pojawiających się zagrożeń
w Internecie zwracam się z uprzejmą prośbą o zwrócenie szczególnej uwagi na poniższe informacje.

Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.

Media donoszą o nowej grze pn. „Blue Whale Challenge”,czyli „niebieski wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci  oraz nastolatków.

Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.

Mając na uwadze powyższe informacje warto podkreślić, że nie wszystko, co pojawia się w Internecie, chociaż modne, jest bezpieczne i rozsądne.

Poniżej przekazuję informacje dotyczące zachowania bezpieczeństwa w korzystaniu z gier komputerowych:

Kochasz swoje dziecko?

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.

• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj
z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.

• Pamiętaj, że istnieją minigry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.

• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.

Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.

Gdzie można uzyskać pomoc.

W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić: nr telefonu 800 100 100  oferujący bezpłatną
i anonimową pomoc dla dorosłych.

Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić: nr telefonu 800  121 212 -  (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka).

Nie zapominajmy, że problemy dzieci i młodzieży, mimo że dla nas dorosłych wydają się błahe i nieistotne, dla nich mogą być bardzo poważne, niekiedy wydają się być sytuacją bez wyjścia.

Bardzo proszę o zapoznanie się z treścią materiałów edukacyjnych znajdujących się pod wskazanymi adresami:

„Zagrożenia w Internecie. Zapobieganie-reagowanie. Gry komputerowe”. Broszura dostępna jest pod adresem:

Dyrekor Szkoły

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego

ogłasza

VII Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci

„Bezpiecznie na wsi to podstawa – środki chemiczne to nie zabawa”

czytaj regulamin

Zobacz prezentację szkoły

Wycieczka do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie

2017-02-24
Powiększ zdjęcie

Stało się już pewną tradycją, że co roku odwiedzamy siedzibę  teatru
w Rzeszowie lub w Tarnowie.

Powiatowy Konkurs Grafiki Komputerowej

2017-03-15
Powiększ zdjęcie

15 marca 2017 r. miało miejsce wręczenie nagród w  Powiatowym Konkursie Grafiki Komputerowej w Skołyszynie.

Pamięć o Żołnierzach Niezłomnych

2017-03-16
Powiększ zdjęcie

W dniach 1 - 16 marca 2017 r. uczniowie i nauczyciele naszej szkoły mieli okazję zapoznać się z wystawą poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Wyjazd do sali zabaw Smyk

2017-03-09
Powiększ zdjęcie

Czwartkowe przedpołudnie dzieci z klas I, II, "0" oraz przedszkolaki  spędziły radośnie w sali zabaw Smyk.

Rodzinny Turniej Tenisa Stołowego

2017-02-24
Powiększ zdjęcie

W piątkowe popołudnie 24 lutego 2017 r. w budynku naszej szkoły zgromadziło się wielu sympatyków tenisa stołowego.

Wtorek, 2017-03-28

Imieniny: Anieli, Kasrota